top of page

OTÁZKY A ODPOVĚDI

vcelobal-otazky-odpovedi

Vše, co potřebujete vědět ohledně Včelobalů

 

Je Včelobal vhodný na potraviny?

Kombinací přírodních surovin s tkaninou ze 100% BIO bavlny umožňuje Včelobalům dýchat, a tak zajistí, aby vaše jídlo zůstalo déle čerstvé. Včelobal je tvarovatelný, stačí použít teplo vašich rukou a přizpůsobí se jakémukoli tvaru jídla nebo misky.

Jaké je složení Včelobalu?

Včelobaly jsou navržené ručně a vyrobené v naší dílně na úpatí Malých Karpat. S láskou a důrazem na kvalitu vybíráme suroviny na výrobu. Včelobal se skládá ze směsice vosku, BIO jojobového a kokosového oleje a borovicové pryskyřice. Důležitou úlohu hraje i 100% BIO bavlna s certifikátem GOTS. Látky, ze kterých Včelobaly vyrábíme, jsou zdravotně nezávadné a splňují i přísná kritéria pro kojenecké výrobky. Více o bavlnách a surovinách se dočtete na našem slovenském blogu.

Jaká je životnost Včelobalu?

Na Včelobal je nanesená jedinečná vrstva, díky které může vydržet déle než rok. Jak dlouho zachová své vlastnosti, se odvíjí od péče, kterou mu věnujete. Při intenzivním používání doporučujeme ubrousky „obnovit“ převoskováním. Jednoduše v domácích podmínkách, anebo nám je zašlete na servis.

Jak se Včelobal myje?

Postačí opláchnutí studenou nebo vlažnou vodou před dalším použitím. Po omytí obal neohýbejte, ale nechejte volně vysušit jako ostatní nádobí. Pokud potřebujete Včelobal odmastit, nejvhodnější je použít biologicky rozložitelný přípravek bez alkoholu. Včelí vosk je se totiž v alkoholu rozpouští!

Je Včelobal hygienický? 

Naše Včelobaly se lehce omývají díky jejich kvalitní voskové vrstvě. Navíc má vosk antibakteriální vlastnosti a borovicová pryskyřice zase antimykotické. Obě suroviny se odedávna používaly při skladování potravin.

Záleží nám na kvalitě, a proto pravidelně zasíláme vzorky na test do slovenské Národní referenční laboratoře pro materiály přicházející do kontaktu s potravinami. Závěr:„Z výsledkov laboratórnych skúšok vyplýva, že z hľadiska ochrany zdravia je možné odporučiť obalový materiál Včelobal Vašej výroby len na priamy styk s potravinami napríklad pečivo, sladkosti, koláče, ovocie, zelenina.“

​       

Jak se o Včelobal správně starat?

  • Po použití obal jemně oprašte, případně omyjte vlažnou vodou. Umytý Včelobal nechte volně uschnout a můžete použít znovu.

  • Čas od času Včelobal sterilizujte, tím zároveň zacelíte voskovou vrstvu. Do rozehřáté trouby vložte Včelobal položený na pečícím papíře. Sterilizujte při 160 °C, ne déle než 30 sekund.​
  • Postup na opravu a dezinfekci v jednotlivých krocích najdete na našem slovenském blogu „Plesnivá potravina vo Včelobale?“

Pozor na teplo a oheň!

  • Včelí vosk je hořlavý! Proto držte své obaly daleko od plamenů.

  • Nevystavujte Včelobaly zdrojům tepla, jako jsou mikrovlnné trouby, elektrické trouby nebo myčky na nádobí.

  •  

     

    Včelobaly nejsou vhodné na syrové maso, horké potraviny nebo tekutiny.​
  • Ubrousky se můžou zbarvit od některých potravin jako je červená řepa, borůvky, atp.

Použití a skladování

Takto ano:

  • Skladujte při pokojové teplotě nebo v lednici.

  • V batohu na cestách, na výletě, v práci či ve škole.

  • V mrazáku, ale pozor, potraviny jako pečivo se můžou vlivem mrazu příliš vysušovat.

  • Včelobal pomůže při otevírání zavařovacích sklenic nebo víček, kde je potřebná síla.

 

Takto ne:

  • Balení syrového masa.

  • Umývání v teplé vodě, pračce.

  • V blízkosti zdroje přímého tepla, ohně.

  • Krájení nožem na ubrouskách.


Co když se zbarví?


Ubrousky se můžou zabarvit při obalování některých potravin (červená řepa, borůvky, atd.). Včasným opláchnutím ve vlažné vodě případně použitím vhodného přírodního prostředku na mytí nádobí barvu smyjeme.

Jak „obnovit“ Včelobal?

Používáním se vosková vrstva ztenčuje a látka ztrácí svoji nepropustnost vůči tekutinám a také lepkavost. To ale vůbec nevadí, Včelobal se dá jednoduše obnovit i v domácích podmínkách. Mezi dva papíry na pečení vložte Včelobal a párkrát přežehlete teplou (ne horkou) žehličkou. Pokud máte doma 100% včelí vosk, můžete jemně nastrouhat pár gramů na poškozená místa a zažehlit. Připravili jsme pro vás konkrétní návod , zde. 

Co s voskovým ubrouskem na konci služby?

Kousky Včelobalu rozřezané na proužky jsou skvělé na podpal při kempování. Na konci své životnosti se může využít jako součást kompostu. Doporučujeme nastříhat na malé kousky.

Fólie vs Včelobal?

Plastové fólie obvykle využijeme jedenkrát a potom končí na skládce, v lepším případě ve spalovně. S plastovými sáčky a fóliemi vás určitě seznamovat nemusíme. Jejich životnost je často velmi krátká a recyklace téměř nemožná. Plastové sáčky, ve kterých jsme zvyklí nakupovat například rohlíky, se v přírodě rozloží přibližně za 25 let.


Voskované ubrousky jsou 100% přírodní, neuvolňují žádné škodlivé chemikálie a jejich používáním minimalizujeme množství zbytečných plastů. Obaly jsou přilnavé. Proto je není potřeba navlhčovat. Pokud se po zabalení potraviny otevírají, stačí je na pár minut odložit do lednice a ony opět ztuhnou v novém tvaru. Navíc koupí Včelobalu podpoříte ekologické včelařské řemeslo.

Jsou voskované ubrousky náchylné na plísně?

To záleží na množství plísně v potravině. Při zabalení plísňového sýra se téměř určitě sýrová plíseň vyskytne i v pórech Včelobalu. Včelí vosk je přirozeně antibakteriální a borovicová pryskyřice působí antimykoticky.

Kdo vymyslel voskované ubrousky?

Historicky včelí vosk používali na uchování zboží už Egypťané. Později, kolem roku 1900, používali lidé ubrousky se včelím voskem na skladování potravin či zakrytí nádob. Tento koncept jsme převzali a dali mu dnešní podobu.

Proč nejsou bílé?

Odmítáme používat průmyslově upravený včelí vosk.

Mají voskované ubrousky vůni?

Ano, Včelobal příjemně voní jako včelí vosk, medově. Intenzita vůně se používáním sníží.

Proč používat Včelobal?

  • Je opakovaně použitelný

  • Kompostovatelný.

  • Včelobal se lehce čistí – stačí obal utřít nebo opláchnout vlažnou vodou

  • Potraviny vydrží čerstvé, přičemž se „nedusí“, vosková vrstva jemně dýchá

  • Je vhodný na balení potravin jako pečivo, tvrdé sýry bez plísně, zeleninu nebo ovoce

  • Množství využití v domácnosti závisí na vaší fantazii

  • Po skončení životnosti poslouží například jako dobrý podpalovač

Včelí vosk jako alergen během skladování potravin pro batolata?

Vosková vrstva je navázána na bavlnu, avšak zcela určitě se v miligramech uvolňuje na obalované objekty. Velmi dobře je vidět kolik vosku se může dostat na potravinu, když obalíte průsvitný pohár včelobalom a následně dáte obal dolů. Na sklenici zůstane kde tu malý flíček po vosku.

V jakých rozměrech jsou Včelobaly dostupné?

Standardně máme 4 rozměry, na požádání vyrobíme jakýkoli.

Jelikož jsme manufaktura, rozměry vyrobených Včelobalů se mohou lišit +/- o 10 mm.

  • S -  19 x 19 cm - velikost vhodná na kousky zeleniny, drobnosti nebo přikrytí sklenic.

  • M - 25 x 27 cm - vhodný na zabalení rohlíku, kostky sýru, přikrytí ukrojeného melounu nebo dýně.

  • L -  37 x 34 cm - ideální na balení svačinových chlebů, baget, přikrytí kynutého těsta, hrnce nebo talíře.

  • XL - 50 x 44 cm - vhodný na zabalení celého chleba či zakrytí plechu.

  • M vak – 28 x 38 cm – Vhodný na běžnou velikost chleba (750 g).

  • L vak – 36 x 45 cm – Vhodný na velký bochník o velikosti 1000 – 1500 gramů.

Budeme rádi, když se na nás obrátíte se svými otázkami a připomínkami

bottom of page